Zagadka Laosa: tysiącletnie olbrzymie dzbany. Jakie było ich przeznaczenie?

Według legendy dzisiejszy Laos zamieszkiwany był niegdyś przez giganty, po których w prowincji Xieng Khouang odziedziczyliśmy setki ogromnych dzbanów. Ich ciężar wynosi około 6 ton. Historycy oczywiście twierdzą, że używali ich zwykli ludzie, tylko nie wiadomo jeszcze w jakim celu. Wiek gigantycznych zagadkowych dzbanów rozrzuconych wzdłuż doliny, jest obliczany na około 1500 do 2000 lat. Jest się nad czym zastanowić, prawda?

Dolina dzbanów to jeden z najbardziej znanych zabytków Laosa. Podczas wojny w 1970 terytorium Xieng Khouang było wielokrotnie bombardowane, przez co praca archeologów dzisiaj jest bardzo utrudniona. Turyści też wpuszczani są tylko na specjalną platformę, oczyszczoną z pocisków. Mimo wszystkich trudności, historycy nadal szukają starożytnych artefaktów, opowiadając się za wpisanie tego miejsca do rejestru światowego dziedzictwa UNESCO.

Naukowcy przedstawili kilka hipotez na temat pochodzenia i użycia dzbanów. Najbardziej skłonni są myśleć, że w miejscu, gdzie dziś znajduje się ponad 60 platform z setkami tajemniczych naczyń, tysiące lat temu prowadził szlak handlowy. Kontenery z kamieni, granitu, piaskowca lub prażonego koralowca mogli być wykorzystywane do przechowywania żywności lub wody deszczowej. Inna wersja: dzbany były wykorzystywane jako urny pogrzebowe.

Istnieje starożytna legenda, która głosi, że dzbany potrzebne były królowi Khung Trung, gdy świętowował zwycięstwo nad siłami wroga, i przy tej okazji zdecydował ugościć wszystkich mieszkańców winem ryżowym "lao-lao".

Wymiary dzbanów zadziwiają: każdy długości od pół metra do trzech. Niektóre z nich mają okrągły zwykły kształt, niektóre są bardziej prostokątne. W pobliżu dzbanów znaleziono wiele dysków, które były prawdopodobnie używane jako pokrywki.

Miłość i Indie: romantyczne zdjęcia... Czym koty różnią się od...

Comments

Add Comments

Imię

Email

Comment