Tajemnicze, do dziś nie wyjaśnione zgony z przeszłości.

Czasami podczas wykopalisk archeologicznych naukowcy odkrywają takie niespodziewane i tajemnicze artefakty, które nie tylko prowadzą w ślepy zaułek, ale i czasami zmuszają do całkowitego przemyślenia biegu historii. Mamy około 10 mrocznych odkryć, które naukowcy do tej pory nie mogą wytłumaczyć.

Szwedzkie czaszki na słupach

Szwedzkie czaszki na słupach

W 2009 roku archeolodzy znaleźli 8000-letnie osadę epoki kamienia, znaną jako Kanaldzhorden w południowo-wschodniej Szwecji. W tym miejscu na dnie dawnego jeziora w masowym grobie zostały znalezione fragmenty czaszek 11 osób. Podstawa dwóch z tych czaszek została przebita drewnianym kołem. Nikt nie wie, kim są ci ludzie i dlaczego zostali oni pochowani w taki dziwny sposób. Archeolodzy nie mogą również wyjaśnić, dlaczego w czaszce jednaj kobiety znaleziono część kości skroniowej innej. Jedna z teorii głosi, że to jakiś rytuał. Inna teoria mówi, że Szwedzi zabili swoich wrogów i przynieśli ich głowy do domu jako trofeum.

Nowe fakty dotyczące Tutanchamona

Nowe fakty dotyczące Tutanchamona

Od czasu, kiedy grób Tutanchamona został odkryty w 1922 roku, powód przedwczesnej śmierci faraona egipskiego (zmarł w wieku 19 lat w 1323 roku pne) jest przedmiotem niekończących się dyskusji naukowców. Jedna z teorii głosi, że Tutanchamon rozbił się w wypadku na swoim rydwanie, podczas gdy inni historycy uważają, że został zaatakowany przez hipopotama lub kopnięty przez konia. Teorie te są oparte na fakcie, że w klatce piersiowej chłopca została odkryta ogromna rana. Niektórzy eksperci uważają, że uraz był pośmiertny i to złodziei uderzyli go w 20 wieku, kiedy to grobowiec faraona stał niestrzeżony w czasie II wojny światowej. Według ostatnich badań naukowcy sugerują, że Tutanchamon zmarł z powodu poważnych problemów zdrowotnych wywołanych zaburzeniami genetycznymi wskutek endogamicznego ślubu jego rodziców.

Szkielety Sahary - pierwszy znany dowód konfliktu etniczny

Szkielety Sahary - pierwszy znany dowód konfliktu etniczny

Na skraju Sahary w północnym Sudanie archeolodzy i antropolodzy badali szczątki ludzkie znalezione na cmentarzu w Jebel Sahaba, na wschód od Nilu. Szkielety, których wiek wynosi 13 000 lat, są najstarszymi kiedykolwiek znalezionymi na cmentarzach. Ale co ważniejsze, mogą być pierwszymi znanymi ofiarami konfliktu etnicznego na świecie, który toczył się przez wiele miesięcy, a nawet lat. Większość ofiar zginęła od ran zadanych przez strzały z krzemienia. Naukowcy uważają, że ci ludzie byli przodkami współczesnych afroamerykanów, ale do tej pory nie ustalono tożsamości napastników. Jest możliwe, że ich wrogowie byli zupełnie innej rasy lub grupy etnicznej.

Tajemnicze zatrucie włoskiego dowódcy

Tajemnicze zatrucie włoskiego dowódcy

Dowódca i władca renesansowej Werony Can Grande della Scala zmarł w 1329 roku z powodu choroby żołądka. Podczas badań jego mumii w 2015 roku jednak okazało się, że gubernator faktycznie zatruł się naparstnicą (która powoduje nudności, wymioty i biegunkę w małych ilościach i zatrzymanie akcji serca w przypadku przedawkowania). W lipcu 1329 roku 38-letni Kang Grande przybył do nowo zdobytego miasta Treviso. Kilka dni później dostał gorączki, wymiotów i biegunki. Objawy szybko postępowały i Can Grande zmarł cztery dni później. W tamtym czasie stwierdzono, że zmarł od picia skażonej wody. Ale podczas badań współczesnych badaczy wykryto pyłek "Digitalis" w dwunastnicy, wątrobie i próbkach kału władcy Werony.

Zacięci wojownicy Mesa Verde

Zacięci wojownicy Mesa Verde

Pod koniec 13 wieku liczba mieszkańców Mesa Verde (centralne Colorado) spadła w ciągu zaledwie trzech lat od 40 000 do zera. Badanie przeprowadzone w 2014 roku przez Uniwersytet w Waszyngtonie może częściowo rzucić światło na niezwykłą przemoc, które miało wpływ na zniknięcie tej kultury. Archeolog Tim Kohler odkrył, że prawie 90 procent wszystkich kości w tym okresie należy do ludzi, którzy zginęli w latach 1140-1180 i mieli uraz głowy lub rąk. Oznacza to, że wiele z nich zmarła gwałtowną śmiercią. Kohler uważa, że ​​stało się to w wyniku wojny Mesa Verde i Rio Grande.

Ofiary Maya

Ofiary Maya

W starej części miasta Majów Ocet (Campeche, Meksyk) archeolodzy z Uniwersytetu Bonn prowadzili badania i zrobili straszne odkrycie w sztucznie stworzonej jaskini, która była kiedyś zbiornikiem wody. Znależli w jej środku 24 ludzkich szczątków, z których każdy został ścięty i poćwiartowane. Czaszki losowo rozrzucone po całej jaskini. Gwałtowna śmierć była oczywista, zwłaszcza, że ​​wiele kości miało ślady siekiery. Pozostaje tajemnicą, kim byli ci ludzie i dlaczego zginęli w podobny sposób. Niektórzy z nich mieli drogie w tamtych czasach plomby w zębach, które wskazują na wysoki status społeczny ofiar.

Kobieta Doliny Diabła

Kobieta Doliny Diabła

Na Filipinach 9000 lat temu odbywały się dziwaczne pochówki. Z trupa dorosłej kobiety usunięto wszystkie kości i wyjjęto narządy wewnętrzne, kości zgnieciono, spalono, a następnie zostały one umieszczone w małym pudełku, które zostało pochowane w jaskini w Dolinie diabła. To był pierwszy znany przypadek kremacji w Azji Południowo-Wschodniej. Gdzie się podziało ciało kobiety nie wiadomo.

Zbiorowa mogiła ofiarnych dzieci z lamami

Zbiorowa mogiła ofiarnych dzieci z lamami

Archeolodzy kiedyś wierzyli, że ludzie cywilizacji Chimu w północnym Peru składali rytualne ofiary tylko w stolicy Chan Chan, która została podbita przez Inków w 1470. Jednak w 2011 roku znaleziono 600-letni masowy grób, w którym leżały szkielety 42 dzieci i 76 lamy dość daleko od Chan Chan. Chociaż ludzie z iej zbudowali zaawansowany system nawadniający, który pomógł dobrobytu miasta, w tym trudnym obszarze pustyni wypadło tylko około 0,25 cm opadów rocznie. Dlatego, woda zawsze była cennym źródłem dla tej społeczności. W lecie 2014 roku archeolodzy odkryli kolejną ofiarę w miejsce Chimú. Uważa się, że wszystkie te mogiły stworzono w ramach rytuału religijnego.

Pozostałości wzgórza Casta

Pozostałości wzgórza Casta

W północnej prowincji greckiej Macedonii podczas wykopalisk na wzgórzu Casta archeolodzy odkryli kolejną tajemnicę. Około 60-letnia kobieta, której szczątki zostały znalezione w największym grobie kiedykolwiek rozkopanej w północnej Grecji, została zidentyfikowana jako Olimpiada. Matka Aleksandra Wielkiego, została stracona przez Kassandera, jednego z generałów, który objął kontrolę nad imperium Aleksandra po jego śmierci. Aby zagwarantować miejsce na tronie, Kassander zabił wszystkich najbliższych krewnych Aleksandra, w tym jego matkę Olimpiadę, żonę Roxanę i syna Aleksandra.

Człowiek z Kennewick

Człowiek z Kennewick

Kennewicki człowiek - prehistoryczne szczątki z 9300 roku. Były one przedmiotem roszczenia ośmiu wybitnych antropologów i archeologów wobec plemion indiańskich i rządu USA, którzy chcieli zapobiec badaniom naukowym szczątków i pogrzebać je.
Wszystko zaczęło się latem 1996 roku, kiedy para nastolatków przypadkowo znalezła czaszkę na brzegach rzeki Columbia w Kennewick, Waszyngton. Wkrótce znaleziono prawie cały szkielet. Zaskoczyło naukowców to, że człowiek z Kennewick wyglądał zupełnie inaczej niż amerykańscy Indianie. W 2004 roku sąd federalny orzekł, że człowiek z Kennewick jest zbyt stary, aby należeć do istniejących rdzennych Amerykanów. W wyniku tego naukowcy byli w stanie zbadać szczątki. Okazało się, że mężczyzna z Kennewick miał około 40 lat kiedy zmarł. Jego wzrost wynosił 175 cm a waga około 75 kilogramów. Był niesamowicie silny, ale miał wiele urazów, których pochodzenie wciąż pozostaje tajemnicą.

Inne zdjęcia Marilyn Monroe. Angie Davies - magia makijażu....

Comments

Add Comments

Imię

Email

Comment