Tajemnicze zabytki, które są starsze od Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Pod czas rozmów o starożytnych cywilizacjach, przede wszystkim wspominamy pamiętać piramidy egipskie i brytyjski Stonehenge. Ale w rzeczywistości na świacie zachowały się liczne zabytki architektury pochodzące z znacznie wcześniejszych epok. W naszym przeglądzie znajdziecie tajemnicze zabytki, które powstały znacznie wcześniej niż kamienne konstrukcje megalityczne w Wiltshire.

White Temple of Uruk (3200 pne)

White Temple of Uruk (3200 pne)

Podczas wykopalisk starożytnego Uruka (współczesna Warka w Iraku) znaleziono White Temple, która stała na szczycie zigguratu. Mała (tylko 20 metrów) starożytna świątynia zawdzięcza swoją nazwę białej cegle, z której została zbudowana 5000 lat temu. Co sprawia, że świątynia jest szczególnie ciekawa i warta uwagi, to fakt, że została wzniesiona na cześć Anu, najstarszych sumeryjskiego boga panteonu (i jednej z głównych postaci eposu o Gilgameszu).

Świątynia w Tarxien (3250 pne)

Świątynia w Tarxien (3250 pne)

Świątynia znajduje się tylko pół godziny jazdy od Valletty, stolicy Malty. Mniej znana niż świątynie Ggantija i podziemne sanktuarium Hal-Saflieni, ma najbardzie złożoną strukturęnze wszystkich starożytnych świątyń na Malcie. Tarxien to trzy połączone świątynie, wszystkie pochodzące z różnych wieków. Najstarsza z nich pochodzi z 3250 rpne. Główną ich zagadką jest to, w co wierzyli ludzie, którzy zbudowali te świątynie. Archeolody wciąż nie dają żadnych odpowiedzi.

Sechin Bajo (3500 pne)

Sechin Bajo (3500 pne)

Każdy słyszał o legendarnym Imperium Inków i ich górskiej cytadeli Machu Picchu. Ale niewiele osób wie o pozostałościach peruwiańskiej cywilizacji, która jest o wiele starsza. Pięć tysięcy lat przed powstaniem Imperium Inków starożytne ludy Nowego Świata zbudowały Sechin Bajo. Kompleks świątyń, który został zbudowany wokół okrągłego centrum o powierzchni 14 metrów średnicy, około 370 mil na północ od współczesnego Lima, około 1600 pne. Był on całkowicie opuszczony z nieznanych do dziś powodów. Archeolodzy sugerują, że pod Sechin Bajo są ukryte jeszcze starsze budowle. Wykopaliska jeszcze jednaksię nawet nie rozpoczęły.

West Kennet Long Barrow (3650 pne)

West Kennet Long Barrow (3650 pne)

Siedemset lat przed Stonehenge został zbudowany West Kennet Long Barrow - długi kopiec z megalitycznymi komorami. Było to miejsce do grzebania zmarłych, i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków takiego typu w Wielkiej Brytanii. Wznoszący się nad doliną kopiec (długości 100 metrów i szerokości 12-24 metrów) był na tyle wysoki, że człowiek mógł stać w środku zupełnie wyprostowany. West Kennet Long Barrow był używany jako miejsce pochówku wybitnych ludzi na przeciągu prawie 1000 lat. Znaleziono w nim kości 50 osób. Dlaczego zrezygnowano pochówku w kopcu - nie jest jasne do dziś.

Nep-of-Khauar (3700 g. do n.e.)

Nep-of-Khauar (3700 g. do n.e.)

Dwie kamienne budowle, które tworzą Nep-of-Khauar mogą wydawać się na pierwszy rzut oka nieistotne, ale w rzeczywistości są to budowle z 5700 roku, i są najstarszymi znanymi kamiennymi domami w północnej Europie. Ściany tych domów wznoszą się o więcej niż 1,6 m wzwysz, ale zostały odkryte dopiero w 1930 roku. Domy stoją na północnym krańcu Orkney Islands Szkocji - archipelagu liczącego ponad 70 wysp, z których tylko 20 jest zamieszkanych.

Zikkurat Sardynii (4000 pne)

Zikkurat Sardynii (4000 pne)

Jeśli zapytać, gdzie można znaleźć najstarszą piramidę świata, bardzo niewiele osób powie, że trzeba szukać na północno-zachodnim wybrzeżu Sardynii na Morzu Śródziemnym. Ale to właśnie tutaj znajduje się Zikkurat Sardynii, 6000-letni budynek, którego prawdziwy cel jest nadal przedmiotem dyskusji. Pierwsze jego fundamenty zostały wzniesione około 4000 rpne, i to miejsce nie jest tylko starsze od Stonehenge, ale także starsze od najstarszych egipskich piramid, które zaczęto budować dopiero 1000 później.

Necropolis of Bougon (4700 pne)

Necropolis of Bougon (4700 pne)

Nekropolia Bougon jest jedną z niewielu budowli na świecie, które były już na ziemi, kiedy budowano Stonehenge. Kopiec jest sztucznym wzgórzem, które zostało zbudowane na miejscu pochówku. Nekropolia Bougon, która znajduje się w pobliżu francuskiej miejscowości La Mont-Saint-ery, składa się z co najmniej sześciu kopców. Największy z nich ma 72 metrów długości. Poza faktem, że ta nekropolia jest jednym z najstarszych miejsc pochówku, to 7000-letni budynek jest pełen innych zagadek. Wewnątrz, na pzykład, znaleziono ludzką czaszkę ze śladami trepanacji.

Cairn Barnenez (4800 pne)

Cairn Barnenez (4800 pne)

Tajemnicze symbole są wyryte na kamiennych tablicach wewnątrz megalitu, który stoi na ziemi w ciągu ostatnich 68 stuleci. Grób Barnenez w północnej Finisterre (Bretania, Francja) skrywa wiele tajemnic. MogiLa nie jest miejscem pochówku publicznego ludzi, ale ma w środku 11 różnych grobów, które zostały zbudowane na przestrzeni wieków, począwszy od 4800 rpne, wymiary grobów - 75 metrów długości i 25 metrów szerokości. Szacunkowa masa kamieni, z których jest zbudowany, 12.000 ton, co czyni go największym piramidalnym megalitycznym mauzoleum w Europie.

Wieża Jericho (9000 pne)

Wieża Jericho (9000 pne)

Wieża Jericho stała się sławna dzięki Biblii. Kamienna 8,5 metrowa wieża, która właśnie obchodzi swoje niesamowite 11000 lecie, jest opisywana jako najstarszy drapacz chmur na świecie. Wieża jest punktem zwrotnym w historii ludzkiego postępu i była zupełnie niepodobna do innych budynków starożytnego Jerycha. Wieża stała się jednym z pierwszych osiągnięć budowlanych ludzi, którzy przez dziesiątki tysięcy lat prowadzili koczowniczy tryb życia. W jakim celu zbudowano wieżę, wciąż pozostaje tajemnicą.

Tel Abu Hurajra (11,000 pne)

Tel Abu Hurajra (11,000 pne)

Prostokątne ściany domów Tel Abu Hurayrah znajdują się w północnej Syrii. Jest to jedno z pierwszych osiedli starożytnych rolników. Wiek wsi, która była zamieszkana przez około 200 osób, sposobem analizy radiowęglowej został ustalony na 13 000 lat. Te starożytne budowle zostały celowo zatopione, i teraz chowają swoje sekrety głęboko w wodach jeziora Assada.

Kanony piękna XX wieku. Wyprać zebrę: nowy świat, zmontowany...

Comments

Add Comments

Imię

Email

Comment