Tajemnice słynnych obrazów.

Swoje tajemnice mają nawet te dzieła, które wydają się nam powszechnie znane.
Wierzymy, że prawie wszystkie ważne dzieła sztuki mają jakiś sekret, tajemnicę, "podwójne dno" lub tajemniczą opowieść zapisaną między wersami, którą chce się rozwiązać, ujawnić. Dziś podzielimy się informacją o niektórych z nich.

Muzyka na pośladkach.

Muzyka na pośladkach.

Grant Wood, "American Gothic" w 1930 roku.

Spory o znaczeniach i konotacjach najsłynniejszego dzieła holenderskiego artysty nie przestają trwać od momentu jego powstania. Na prawym skrzydle tryptyku pod tytułem "Muzyczne Piekło" przedstawiono grzeszników, którzy są torturowani w piekle za pomocą instrumentów muzycznych. Jeden z nich ma na pośladkach ostemplowane notatki nut. Studentka Oklahoma Christian University Amelia Hamrick, która studiowała malarstwo przepisała notacje z XVI wieku i nagrała "piosenkę z piekła, która obchodziła niedawno swoje 500 urodziny."

Naga Mona Lisa

Naga Mona Lisa

Vincent van Gogh, "Autoportret z fajką" po 1889 roku.

Słynna "Mona Lisa" jest dostępna w dwóch wersjach: naga wersja nazywa się "Monna Vanna" i była napisana mało znanym artystą Szalai, który był studentem i modelem wielkiego Leonarda da Vinci. Wielu krytyków uważają, że był wzorem dla takich obrazów Leonarda jak "Jan Chrzciciel" i "Bachus". Istnieją także wersje, że to właśnie przebrany za kobietę Szalai był naturszczykiem przy tworzeniu Mony Lisy.

Czy istniał wieloryb?

Czy istniał wieloryb?

Hendrik van Antonissen "Scena na brzegu"

Wydaje się, zwykły krajobraz. Łodzie i ludzie na brzegu morza. Dopiero rentgenowskie zdjęcia wykazały, że ludzie zgromadzeni na brzegu, oryginalnie, oglądają szczątki wieloryba.
Jednakże, artysta zdecydował, że nikt nie będzie chciał oglądać martwego wieloryba, i przepisał obraz.

Dwa "Śniadania na trawie"

Dwa

Edouard Manet "Obiad na trawie", 1863 r.

Claude Monet "Obiad na trawie", 1865.
Malarzy Edouarda Manet i Claude Monet czasem mylą - obaj byli francuzami, żyli w tym samym czasie i tworzyli w stylu impresjonizmu. Nawet tytuł jednego z najbardziej znanych obrazów Maneta "Śniadanie na trawie" drugi Monet pożyczył i napisał własne "Śniadanie na trawie."

Bliźnięta na "Ostatniej Wieczerzy".

Bliźnięta na

Leonardo da Vinci "Ostatnia Wieczerza", 1495/98.
Kiedy Leonardo da Vinci pisał "Ostatnia Wieczerza", wyróżniał dwie postaci: Chrystusa i Judasza. W końcu udało mu się znaleźć modela na obraz Chrystusa wśród młodych śpiewaków kościelnych. Naturszczyka dla Judasza Leonardo nie mógł znależć w ciągu trzech lat. Ale pewnego dnia dojrzał po drugiej stronie ulicy pijaka, który leżał w błocie. Był to młody człowiek, który zestarzał się z pijaństwa. Leonardo zaprosił go do gospody, gdzie natychmiast zaczął pisać z niego Judasza. Gdy pijany doszedł do siebie, powiedział, że już pozował dla niego. To było kilka lat temu, kiedy śpiewał w chórze kościelnym, a Leonardo napisał z jego Chrystusa.

"Straż nocna" czy "Dzienna"?

Rembrandt "Straż nocna" 1642.
Jeden z najbardziej znanych obrazów Rembrandta "Mowa kapitana Fransa Banninga Coca i porucznika Willema van Rёytenbyurga" około dwieście lat przewisiałą w różnych salach i przez krytyków sztuki została odkryta dopiero w XIX wieku. Ponieważ wydawało się, że postacie namalowane są na ciemnym tle, nazywano go "Night Watch".
Dopiero w trakcie renowacji, przeprowadzonej w 1947 roku okazało się, że obraz zanieczyścił się warstwą sadzy. Po oczyszczeniu oryginalnego obrazu w końcu okazało się, że scena reprezentowana przez Rembrandta naprawdę dzieje się w ciągu dnia.

Motylki w brzuchu i ...... Nie wierzę własnym oczom!

Comments

Add Comments

Imię

Email

Comment