Człowiek, który zatrzymał pustynię.

Mieszka w afryce prosty rolnik imieniem Jakub Sawadogo. Już 20 lat jeździ on po pustyni i ożywia ją starożytną techniką hodowli, która poprawia jakość gleby. Jedyne narzędzia, które posiada to motyka i przekonanie, że wszystko można zmienić.

W odległych 1980, kiedy na jego ziemi zaczęła się straszliwa susza Sahel, zieleń zniknęła, ogromne połacie sawanny zamieniły się w pustynię, a ilość opadów zmniejszyła się o 80%, ludzie porzucili tą ziemię. On jednak został.

Nie umiejąc czytać i pisać, nie używając żadnych osiągnięć cywilizacji on po prostu sadził nasiona roślin z wykorzystaniem dawnych technik Zai, lekko udoskanalając proces: rozszerzył otwory, aby zbierały więcej wilgoci do systemu korzeniowego i dodając trochę gnoju, który również zachowuje wilgoć na dłużej.

Eksperymenty Jakuba były udane: urodzajność zaczełą rosnąć. Wraz z nasionami prosa i sorgo zaczęły kiełkować drzewa, które pojawiły się w ziemi dzięki nawozowi. Ponadto, ulepszone zagłębienia opracowane przez Sawadogo pozwalały zebrać więcej wody do penetracji gleby. Dlatego gruntowych warstw wodonośnych w glebie, które spadły o 80%, zaczęły rosnąć.

Historia Jakuba przyciągnęła międzynarodową uwagę, a w 2010 roku nakręcono o nim dokumentalny fil "Człowiek, który zatrzymał pustynię." Środki pozyskane z projekcji filmu Jakub zainwestował w ponowne zalesianie swojego regionu i szkolenia dla rolników. Teraz ożywiona technika Zai jest nauczana w całym regionie, a rolnicy przystosowali się do zmian klimatu.

Najpiękniejsze kobiety świata według Google.... Secret World albo okno do...

Comments

Add Comments

Imię

Email

Comment