Piָękno ponad wszystko.

Termin "ofiara mody" stał się dziś bardzo popularny, choć niewiele osób zna historię jego powstania. Od najdawniejszych czasów kobiety poddawały swoje ciało okropnym torturom w celu dostosowania się do kanonów piękna. Zdeformowane ciała, choroby przewlekłe i, niestety, często płata życiem za bycie najpiękniejszą. W tym przeglądzie - najbardziej szokujące i brutalne tradycje różnych narodów i epok.

"Naga moda" w XVII wiecznej Europie

"Ofiarami mody" w drugiej połowie 18 wieku nazywano dziewczyny, które nadmiernie lubowały się w tzw "Impirycznym stylu mody" nosząc na sobie tylko lekkie sukienki szyfonowe, starając się naśladować antyczne piękności. Prześwitujące płynie szaty, nasączone wodą żeby lepiej się układały w ciężkie fałdy - w nich dziewczyny wychodziły na zewnątrz w ciężkie zimowe mrozy, natychmiast chorując na zapalenie płuc czy gruźlicę. Dwa wieki temu choroba ta była praktycznie nieuleczalną. Z ostrzeżeniem skierowanym do pań wystąpił Journal de mode w 1802 roku, zachęcając czytelników do odwiedzenia Monmartskiego cmentarza i zobaczenia, jak wiele młodych dziewcząt zostało ofiarą "gołej mody."

Lotosowe stopy w starożytnych Chinach

Lotosowe stopy w starożytnych Chinach

Jednak w porównaniu do niektórych dawnych zwyczajów innych ludów świata "trudności" europejskiej mody wydają się być błache. Na o wiele bardziej poważne trudności napotykamy się w krajach, gdzie kultowano deformację kobiecego ciała. Na przykład, w dawnych Chinach uznano za atrakcyjne małe stópki, które nazywane były "lotosami". Pomimo subtelnej nazwy, bardziej przypominały kopyta. w wieku czterech lat dziewczęta stale obandażowywały kończyny, 4 palce zrastały się, nogi często krwawiły, ropiały, cuchny, łamały się kości, paznokcie wrostały w skórę. Tortury te były oznaką arystokracji i kluczem do udanego małżeństwa. Przy okazji, mąż nigdy nie widział "lotosów" nogi żony, nawet w łóżku ona pozostała w eleganckich bucikach.

Łabędzia szyja kobiet Kayan

Łabędzia szyja kobiet Kayan

Piękno oczami mieszkańców plemienia Kayan to łabędzia szyja - duma każdej dziewczyny. Od pięciu lat rodzice umieszczali pierwsze sześć pierścieni, a później aż do jej małżeństwa dodawano coraz więcej. Waga ich osiągała nawet 9 kg, wierzono, że z tak długą szyją dziewczynie gwarantowane jest udane małżeństwo. Przy okazji, jako karę za niewierność mąż mógł usunąć jeden lub kilka pierścieni, tym samym skazując kobietę na śmierć przez uduszenie.

Tatuaże-uśmiechy kobiet z Ajnowie

Tatuaże-uśmiechy kobiet z Ajnowie

Nie mniej okrutna jest tradycja tatuażu warg u kobiet przedstawicieli ludu Ainu, którzy wykonują specjalnie cięcia nożem w kształcie uśmiechu, wypełniając ranę popiołu. W ten sposób mają nadzieję na znalezienie rodziny i spokój w życiu pozagrobowym.

Brzydkie kobiece tatuarze kobiet Apatanis

Brzydkie kobiece tatuarze kobiet Apatanis

Ale wytatuowane kobiety z plemienia Apatanis wcale nie dbały o piękno, celowo się szpecąc. Wkładały szerokie tunele w uszy i nos, i robiły brzydkie tatuaże ... żeby nie zostać żonami przedstawicieli innych plemion. Tatuaże stały się demonstracja tego, że są one gotowe żyć tylko z mężczyzną z własnego plemienia.

Długowłose dziewczyny narodowości Yao

Długowłose dziewczyny narodowości Yao

Znacznie bardziej humanitarne tradycje mają przedstawiciele grupy etnicznej Yao. Długowłose dziewczyna z chińskiej wsi Huanlu znane są z tego, że długość ich warkocza może osiągnąć 2 metry, bo tną włosy tylko raz w życiu w wieku 16 lat, przechodząc w ten sposób pewny rodzaj inicjacji. Przez dziesiątki lat wierzono, że włosy może widzieć tylko mąż kobiety w dniu ślubu. Jeśli obcy człowiek przypadkiem ujrzał kosmyk pod chustką, musiał ożenić się z tą kobietą i przeżyć z nią przynajmniej trzy lata.

Najbardziej wyrafinowane tortury ּśredniowiecza. Bombki jak z PRL.

Comments

Add Comments

Imię

Email

Comment