Nic nie warta waluta.

Na świecie, według danych ONZ, istnieje 180 jednostek walut krajowych przyjętych jako prawny środek płatniczy. Wśród nich znajdziemy jak walutę silną, tak i słabą. Walizka pieniędzy za jednego dolara, tak prostym językiem można opisać bezwartościowe pieniądze.

Sierra Leońskiee Leone (SLL): 1 USD = 4315 SLL (na 12.12.2014).
Sierra Leone to kraj, który został wykończony przez wojnę, a ostatnio walczy z epidemią śmiertelnego wirusa Eboli. Państwo eksportuje diamenty, kakao i kawę, ale mimo spodziewanego wzrostu cen na te produkty w 2015 roku, prognozy dla gospodarki Sierra Leone nie są optymistyczne.

Paragwajskie Guarani (PYG): 1 USD = 4619 PYG (na 12.12.2014).
W Paragwaju, który eksportuje głównie bawełnę i soję możemy zaobserwować ożywienie gospodarki, ale największym problemem, który utrudnia jej rozwój jest korupcja, powszechne ubóstwo i niski poziom edukacji Paraguayans.

Kwacha zambijska (ZMW): 1 USD = 6355 ZMW (na 12.12.2014).
Zambia to jeden z największych eksporterów miedzi na świecie. 80 procent dochodów kraju od handlu zagranicznego pochodzi właśnie ze sprzedaży rudy miedzianej, więc gospodarka Zambii jest całkowicie uzależniona od światowych cen na te surowce.

Frank gwinejski (GNF): 1 USD = 7030 GNF (na 12.12.2014).
Klątwą tego kraju, bardzo bogatego w naturalne surowce mineralne, stało się jego położenie geograficzne. Gwinea znajduje się w pobliżu zniszczonych wojną Sierra Leone i Liberi i ciągle przyjmuje stamtąd uchodźców. Innym poważnym problemem jest grasująca w kraju Epidemia Eboli.

Kip (LAK): 1 USD = 8077 LAK (na 12.12.2014).
Komunistyczny kraj, gdzie większość mieszkańców żyje z uprawy ryżu. Pomimo wysokiego tempa wzrostu Laos pozostaje krajem o prymitywnej infrastrukturze: bez kolei, ze złym stanem dróg i brakiem energii elektrycznej w niektórych miastach. Kraj żyje głównie dzięki pomocy zagranicznej.

Rubel białoruski (BYR): 1 USD = 10950 BYR - oficjalny kurs Narodowego Banku Białorusi, ale przy nabyciu tej kwoty od 19 grudnia należy doliczyć kolejne 30 procent podatku od zakupu waluty, przy czym sprzedać tylko po zaniżonym oficjalnie kursie. Dlatego, realny kurs dolara w Republice Białoruś - jest 14 235 BYR.
Białoruś jako jedyna z republik radzieckich znalazła się na liście. Eksperci przewidują dalszą dewaluacji białoruskiego rubla. I choć rząd twierdził, że nie było żadnej dewaluacji, od dawna wiadomo, że nie ma nic bardziej trwałego niż czas.

Rupia indonezyjska (IDR): 1 USD = 12.336 IDR (na 12.12.2014).
Źródłem problemów gospodarczych w Indonezji zdaniem ekspertów jest słaba infrastruktura (państwo wyspiarskie), silna biurokracja i wysoki poziom korupcji.

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca Dobra (STD): 1 USD = 19.943 STD (na 12.12.2014).
Nigdy nie słyszałeś o tej walucie? Jak większość ludzi, którzy nigdy nie słyszeli nawet nazwy tego małego kraju, znajdującego się w pobliżu Zatoki Gwinejskiej w Afryce. To jest prawdziwy mały raj na Ziemi. A jego mieszkańcy żyją z uprawy kakao, kawy, papai i cynamonu.

Dong wietnamski (VND): 1 USD = 21.388 VND (w dniu 12.12.2014).
Wietnam walczy z trudnościami przejścia od gospodarki centralnie planowanej do kapitalizmu. Sektor rolniczy kraju jest nadal na poziomie średniowiecznego. Dong celowo jest utrzymywane przez władze monetarne na niskim poziomie w celu zwiększenia eksportu.

Rial irański (IRR): 1 USD = 26.931 IRR (na 12.12.2014).
Gospodarka Iranu do dziś nie podniosła się ze spustoszeń po wojnie iracko-irańskiej, negatywny wpływ mają też zachodnie sankcji z powodu programu nuklearnego.

Najpiękniejsze zdjęcia z Marsa. Najdziwniejszy dom w USA.

Comments

Add Comments

Imię

Email

Comment