Artyści zwracają na siebie uwagę nie tylko pomysłami, które możemy podziwiać w galeriach sztuki, ale i robiącymi wrażenie instalacjami zbudowanymi prosto na ulicach. Kiedy artysta wychodzi ze swoją sztuką za ramki panujące w galeriach sztuki, to nic mu nie przeszkadza pokazać całe wyrafinowanie umysłu i realizować plany. Pokażemy wam kilka instalacji, które zachwycały w 2015 roku, zresztą, sami oceńcie czy słusznie.
888246 ceramicznych maków.



Na cześć setnej rocznicy udziału Wielkiej Brytanii w I Wojnie Światowej artysta Pol Cummins i scenograf Tom Piper wraz z wolontariuszami "zasadzili" wokół Tower of London 888246 ceramicznych czerwonych maków, każdy z których symbolizuje poległego podczas operacji wojskowych żołnierza.
Rzeźby wykonane z drutu.



Robin White tworzy wspaniałe rzeźby z drutu stalowego. Proces tworzenia opisuje w następujący sposób: pierwszą produkuje się ramę stalową, a następnie tworzy się szkielet i mięśnie ciała. Według White'a, w każdej wróżce chowa on kamienne "serce", na którym czasami pozostawia wygrawerowaną wiadomość.
Piaskowe obrazy.




Artysta z Nowego Jorku rysuje niesamowicie piękne obrazy na ulicach, rynkach i głównych placach miasta. Jednak żaden z nich prawdopodobnie nigdy nie zobaczycie, ponieważ artysta tworzy je z piasku, wysypującego się z jego wykwalifikowanych rąk.
Festival Burning Man.



Na początku września w samym sercu pustyni Nevada skończył się coroczny festiwal sztuki Burning Man. Nie można go sobie wyobrazić bez tych fantastycznych rzeźb, które zostały zbudowane na terenie festiwalowym. Każda rzeźba jest symboliczna i odzwierciedla ducha wakacji. Wszystko jest nietrwałe, bo wszystkie bez wyjątku dzieła sztuki trzeba spalić w dźwiękach znanych muzyków i DJ-ów.
Wehikuł czasu.



30 tysięcy żarówek ledowych zamienili budapesztański tramwaj w prawdziwy wechikuł czasu. Tak piękny efekt możemy oglądać w stolicy Węgier co rok. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą porządny aparat, żeby uchwycić to piękno!
Rzeźby ze złomu



Utalentowany rzeźbiarz Jan Lopez tworzy rzeźby zwierząt wykonane z metalu w pełnym rozmiarze. Zewnętrznie rzeźby trochę przypominają wytwory steampunka. Swoje pierwsze skulptury John tworzył z brązu, ale potem przerzucił się na przetwarzanie złomu.
Powietrzne sieci.



Janet Eshelman, amerykańska artystka znana z tego, że buduje na ulicach ogromne wiszące rzeźby. Technikę w której tworzy swoje instalacje artystka zapożyczyła od indyjskiego rybaka, mistrzowsko posługującego się siecią.
Parada kwiatów Corso Zundert.



W holenderskim mieście Zundert odbywa się największa parada kwiatowych rzeźb na świecie. Każdy element jest tworzony z ogromnej liczby kwiatów. Rzeźby stawiają na specjalne platformy i przewożą jedną z największych ulic.
Rzeźby u morza.



Od 23 października do 9 listopada mieszkańcy i goście Sydney w Australii mogą cieszyć się coroczną wystawą rzeźb w "Sculpture by the Sea - 2014".
25 metrowy królik.



Olbrzymi biały królik został wykonany w ramach corocznego festiwalu sztuki w Tajwanie. Jest zbudowany z drewna, pianki i papieru. Artysta inspirował się mitologią chińską, w której mówi się o tak zwanym księżycowym króliku: "Księżycowy królik leży i myśli o życiu, marzy o tym, żeby niemożliwe stało się możliwym i jak wcielić swoje plany w rzeczywistość."
Comments