Bardzo często nowoczesne rzeźby znacznie różnią się od rzeźb antycznych. W swoich pracach autorzy starają się przekazać na pierwszym miejscu nie wizualne piękno, a jakąś wiadomość, przesłanie. Jedni podziwiają nowoczesne pomniki, a inni są skonfuzjowani. Ale nikt nie pozostaje obojętny. Prezentujemy kilka twórczych i ciekawych pomysłów kreatywnych artystów.

Dzieci - ofiary nałogów.

Ten pomnik wzniesiony na Plac Błotny w Moskwie, wzywa do walki z ludzkimi słabościami. Podstawa rzeźby to dwójka grających dzieci, wokół których znajduje się 13 postaci uosabiających trzynaście nałogów: alkoholizm, ignorancje, pseudonaukę, obojętność, przemoc, sadyzm, zapomnienie, narkomanię, prostytucję, kradzież, wykorzystywania pracy dzieci, wojnę i biedę.
Obserwujący (Čumil).

Buty na Promenadzie Dunaju.

Mężczyzna odpędzający się od dzieci.

Rzeźba ta znajduje się w parku Frogner (Oslo, Norwegia). Jej autor Gustav Vigeland pokazał mężczyznę odpędzającego się od złych duchów, które przyjęły postać dzieci.
"Gest".

Ta kontrowersyjny figura była stworzona artystą Davidem Cerny (David Černý) pod czas pierwszych wyborów w Czechach w 2013 r. Ten gest wymownie wyraził postawę rzeźbiarza do istniejącego systemu.
"Quo vadis?"

"Kolejka po chleb".

Dzikie mustangi.

Rzeźba jako przypomnienie o stadach dzikich mustangów galopujących kiedyś przez pola i łąki Teksasu.
"Transcendencja"

Hipopotamy, "pływające" w chodniku.

Klamerka.

«Maman»

Ten 9-metrowy pająk jest stworzeny przez Louise Bourgeois i zaprezentowany w 1999 roku. Autorka wyjaśniła, że postać ta jest uosobieniem mądrości i siły charakteru jej matki, która była tkaczką. Rzeźba więc nazywa się po prostu "Maman" ("Mama").
Zaba.

W mieście Windham (USA) jest pełno pomników żab. Miejscowa legenda głosi, że w połowie 18 wieku mieszkańcy cierpieli na ataki Indian. Raz słysząc dziwne dźwięki dochodzące z lasu mieszkańcy stwierdzili że to znowu napastnicy. W nocy zakradł się więc do lasu i otworzyli ogień. W godzinach porannych znależli tam jednak tylko żaby.
Krzesła na Placu Bohaterów Getta w Krakowie.

"Ręka Pustyni".

Comments