Miejsca, gdzie ludzie wkroczą w Nowy Rok jako pierwsi.

My dopiero kończymy przygotowania Sylwestrowe, a niektórzy o imprezie prawie zdążyli zapomnieć. Ponieważ są miejsca na Ziemi, gdzie Nowy Rok następuje dużo wcześniej niż u nas. Zapraszamy na małą wycieczkę po takich miejscach.

Tradycyjnie, pierwszymi Sylwestra będą świętować w Kiribati. A jeśli dokładniej, na wyspach Liniowych, które znajdują się na wschód od pozostałych wysp kraju. W 1994 roku jeden z kandydatów na prezydenta obiecał mieszkańcom, że jeśli wygra wybory, to zrobi tak, że Kiribati będzie na całym świecie jako pierwsze wkraczało w Nowy Rok. Wygrał i słowa dotrzymał. Od tej pory Kiribati jest podzielone na trzy strefy czasowe, a w najbardziej wschodniej ich części północ następuje 14 godzin wcześniej niż w Londynie. (Zdjęcie: DS355 / flickr.com).

W tej samej strefie czasowej co Kiribati znajduje Tokelau, grupa wysp, składająca się z trzech atoli koralowych: Atafu, Nukunonu i Fakaofo. Jest to terytorium zależne od Nowej Zelandii. Zmiana strefy czasowej nastąpiła tu niedawno, bow 2011 roku, a głównym tego powodem był problem interakcji w kontakcie z Nową Zelandią. (Zdjęcie: Haanee Naeem / flickr.com).

Godzinę później Nowy Rok przywita Samoans. W 2011 roku tu również odbyła się zmiana strefy czasowej. Dokonano tego w celu rozwoju współpracy z Australią i Nową Zelandią. Co ciekawe, zmiany strefy poprzedniego pomiaru przeprowadzono w roku 1892, w celu dostosowania czasu do Kalifornii. (Zdjęcie: Savai'i Island / flickr.com).

W tym samym czasieco Samoa Nowy Rok będzie świętować lud Tonga, wyspy znajdującej się w jednej trzeciej drogi między Nową Zelandią a Hawajami, na południe od Samoa. (Zdjęcie: pintxomoruno / flickr.com).

Jako następni wejdą w Nowy Rok mieszkańcy Chatham Islans. T mały archipelag, który składa się z dwóch zamieszkałych wysp Chatham i Pitt. Inne małe wyspy mają status rezerwacji i ogólnie nie są dostępne ani dla mieszkańców wysp ani dla turystów. Co ciekawe, Wyspy Chatham mają własną strefę czasową, która różni się o 45 minut od czasu w Nowej Zelandii. (Foto: Phil Pledger / flickr.com).

Po wyspach Chatham następni wkroczą w Nowy Rok mieszkańcy Nowej Zelandii. (Foto: Fotografia Philipp Klinger / flickr.com).

W tym samym czasie, co Nowa Zelandia Sylwestra będą świętować na Fidżi. Państwo znajdujące się na 322 wyspach i wysepkach pochodzenia wulkanicznego, w otoczeniu raf koralowych, z których tylko 110 jest zamieszkanych. (Zdjęcie: brad / flickr.com)

Pierwszym państwem na kontynencie, którego mieszkańcy będą świętować Nowy 2015 Rok (wraz z mieszkańcami Nowej Zelandii i Fidżi)to Rosja, a dokładniej miasto Pietropawłowsk Kamczacki, położony w południowo- wschodniej części półwyspu wulkanicznego Kamczatka . (Zdjęcie: Jasja / flickr.com).

W tej samej strefie czasowej co Pietropawłowsk Kamczacki znajdują się liczne małe wyspy i archipelagi na Pacyfiku: Tuvalu, Nauru, Wallis i Futuna, Wake i Wyspy Marshalla. Na zdjęciu: wyspa Nauru. (Zdjęcie: Hadi Zaher / flickr.com).

Dalej przenosimy się na zachód. Następni do imprezy Sylwestrowej zabiorą się mieszkańcy Nowej Kaledonii, francuskiego terytorium zamorskiego znajdującego się w zachodniej części Pacyfiku, w Melanezji, około 1400 km na wschód od Australii i 1500 km na północny-zachód od Nowej Zelandii. (Zdjęcie: Tonton des Iles-Bye bye Każdy /flickr.com).
Kraje, które będą świętować razem z Nową Kaledonią: Vanuatu, Federacja Mikronezji i Wyspy Salomona.

Wraz z Nową Kaledonią będzie bawiło się jeszcze jedno rosyjskie miasto- Magadan. (Zdjęcie: Rogue / flickr.com).

Nareszcie jesteśmy w pięknej Australii, gdzie pierwśi z okazji Nowego Roku będą imprezować mieszkańcy wschodniego wybrzeża - Sydney i Melbourne. (Zdjęcie: El Mundo, Economía r Negocios / flickr.com).

W tym samym czasie co mieszkańcy Sydney i Melbourne Nowy Rok przywitają we Władywostoku i na wyspach Pacyfiku: Guamie, Mariany'ie i Papui w Nowej Gwinei. Na zdjęciu: wyspa Guam. (Zdjęcie: Orgazmo / flickr.com).
Na tym kończymy naszą podróż i życzymy szampańskiej zabawy w Sylwestra!

Fantazje atramentowe: zdjęcia z festiwalu... Piękne zdjęcia ślubne w deszczu...

Comments

Add Comments

Imię

Email

Comment