Kula jako moduł wszechświata: wielowarstwowe rzeźby Arnaldo Pomodoro.

Arnaldo Pomodoro to jeden z niewielu artystów, których prace mają zaszczyt znajdować się w Watykanie. W 1960 roku rozpoczął pracę nad projektem «Sfera con Sfera» i od tego czasu w wielu krajach stworzył niesamowite rzeźby - mosiężne kule, wewnątrz których można zobaczyć cały świat.

Pierwszy kula została stworzona dla Watykanu, później takie rzeźby postawiono w Nowym Jorku, Dublinie, Indianapolis, Columbus, Tel Awiwie i innych miastach. Według artysty, kula symbolizuje porządek świata: warstwa wewnętrzna - to wizualizacja ziemi, zewnętrzną - symbol religii chrześcijańskiej. Wewnątrz "świata" jest przedstawiony w postaci zestawu kół, które mogą sprawnie działać, tylko wspołpracując ze sobą harmonijnie. To włąśnie według artysty jest prawdziwy stan rzeczy: świat zbudowany jako delikatna harmonia, zburzyć którą muże każda zmiana w idealnym porządku rzeczy.

Arnaldo Pomodoro tak wyjaśnia koncepcję cyklu «Sfera con Sfera»: «kula to niesamowity obiekt, coś ze świata magii. Nie ma znaczenia, czy została stworzona z kryształu, brązu, a nawet wody, odzwierciedla wszystko dookoła, tworzy dziwaczne kontrasty, przekształca zwykłe odbicie środowiska, czasem rdzawieje i psuje się. To jest właśnie celem tworzenia każdej kolejnej takiej rzeźby: spróbować złamać tę idealną formę magii, mieć nadzieję znaleźć w niej wewnętrzne sprzeczności, tajemnicze i prawdziwość ...
To tęsknota za "idealnym miastem", która objawia się w dziełach włoskich artystów renesansu i gryzie umysły współczesnych ludzi sztuki i nauki. "

Kuchnia przyszłości. Udowadniamy, że nie ma nikogo...

Comments

Add Comments

Imię

Email

Comment