Jak zaczyna się dzieło sztuki współczesnej...

Jedna z najnowszych instalacji w duńskim muzeum "Louisiana" jest autorstwa słynnego manipulatora światłem, formą i przestrzenią Olafur'owi Eliasson'owi. W środku pokoju stoi duży stół obładowany przeróżnymi figurami i formami, setki najdziwniejszych kształtów. Właśnie tak wyglądają przyszłe dzieła sztuki w fazie początkowej. Cały stół pomysłów, które można dosłownie dotknąć ręką.

autor

autor

autor

autor

Olafur Eliasson jest jednym z najbardziej znanych artystów i projektantów w sztuce współczesnej. Specjalizuje się zazwyczaj na percepcji koloru, światła i przestrzeni. Wodospad znikąd w Nowym Jorku, sztuczne słońce w Dniepropietrowsku, łazienka w kolorowej mgle, Panoramy w kolorach tęczy - duńsko-islandzki artysta lubi eksperymentować wykorzystując niezwykłe środowisko, próbując zmylić odwiedzających.

autor

autor

"Każde dzieło sztuki ma początek. Ktoś może powiedzieć że ten początek zradza się z myśli, ale pomysł nie jest pierwowzorem: przed nim jes jescze coś, co można nazwać intuicja, instynktem, lub po prostu przeczuciem. Coś co jest przepełnione sensem, ale nie sposób go wyrazić słowami. Właśnie to chciałem pokazać: skąd biorą się pomysły, jak tworzą się projekty, jak formułowane są nowe rzeczy. Tu w tym pokoju znajduje się źródło tego wszystkiego."

autor

autor

autor

Większość elementów na stole przedstawiają "przestrzeń, gdzie rodzą się pomysły". To różnorodność form, które zostały później przekształcone w pełnoprawne projekty lub przedmioty. To swojego rodzaju więź, łącząca wyobraźnię z tworzeniem, pierwsze kroki materializacji formy. "Myślisz, Och! To jest świetny pomysł! I zaczynasz robić coś własnoręcznie. Jednak, gdy szkic jest już gotowy, zdajesz sobie sprawę, że nie ma w nim nic wspaniałęgo. Co prawda czasami coś wychodzi faktycznie wartościowego, ale spodziewać się też trzeba czegoś, co pozwoli nam pozbyć się złudzeń. I to jest ważne. "

Najładniejsze zamki i świątynie Japonii.... Najdziwniejsze i najbardziej kreatywne pomniki....

Comments

Add Comments

Imię

Email

Comment