Kino, które wywróci twój świat do góry nogami.

Zebraliśmy tu kilka filmów, pozwalających spojrzeć na życie z innej perspektywy niż zwykle i zostawiające ntrwały ślad w naszej duszy. Po obejrzeniu ich można poczuć wyciszenie i entuzjazm, a nawet zrozumieć nasze zaangażowanie w ogólnym projekcie wszechświata.
A najlepsze jest to, że oglądając te filmy w kółko, za każdym razem można znaleźć coraz to nowe niezauważalne za pierwszym razem szczegóły i zrozumieć coraz to nowe ich podteksty.

Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

Kłopotliwe tematy szaleństwa, apokalipsy, miłości i dramatu życia. Historia Jamesa Cole zmusza nas do reflekcji nad nierozwiązalności wielu problemów ludzkości, które w przyszłości mogą doprowadzić nasz wspólny świat do totalnej destrukcji.

Solaris.

Solaris.

Wszystko tutaj owiane jest tajemnicą, melancholią, bólem i filozoficznym sensem istnienia. Wokół planety Solaris krąży już kilka lat stacja kosmiczna. Naukowcy starają się zbadać planetę, ale po jakimś czasie przebywania na stacji wariują. Wysłany tam psycholog, który miał poradzić sobie z tym problemem, sam okazuje się w poważnych tarapatach.

What Dreams May Come.

What Dreams May Come.

Film nie próbuje wyjaśnić prawa życia i śmierci, cuda miłości na całe życie do dzieci i kobiety. Pomimo woli jednak po jego obejrzeniu łapiemy się na refleksji o śmierci i, co dziwne, o życiu. Zastanawiałeś się, jakie będzie twoje niebo?

Interstate 60.

Interstate 60.

Mocne kino, zsympatyczni bohaterowie, wyborny humor i nieziemska miłość. A najważniejsze, że ten film ma głęboki sens. Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu chciał by skorzystać z mocy potężnego czarnoksiężnika, żeby spełnić swoje życzenia. Ale po co? Człowiek i tak, sam w sobie, jest najpotężniejszym czarodziejem na świecie, zdolnym do tworzenia cudów na swojej "drodze 60" ...

The Theory Of Everything.

The Theory Of Everything.

"The Theory Of Everything" to wielka historia wielkiego człowieka. Ta historia naprawdę jest warta uwagi. Prosto i elegancko relacja z życia naukowca angielskiego zamienia się w dyskurs na temat współstnienia nauki i sztuki, prawdziwej miłości, ludzkiej woli i umysłu. Każdy znajdzie w niej coś do przetrawienia.

Waking Life.

Waking Life.

Ta filozoficzna przypowieść przepełniona jest odwiecznymi pytaniami i nieoczekiwanymi odpowiedziami na nie. Tutaj, każdy krok generuje nowe zagadki. Film jest złożony z impulsów różnych myśli, skierowanych prosto w głowę, gdzie wizualizacja jest, wydaje się, nie ważna i zamienia się w chaotyczną masę obrazów.

La cité des enfants perdus.

La cité des enfants perdus.

Jeśli spróbujemy wyjaśnić co się dzieję w filmie, otrzymamy całkowicie absurdalną historię. Jeśli spróbujemy opisać wizualne piękno, które pojawiło się na naszych oczach, to też nam się to nie uda. Film jest piękny i pełen tajemnic.

Cloud Atlas.

Cloud Atlas.

"Atlas chmur" dowodzi, że wszystkie granice są umowne. Przez wieki robimy te same błędy, zataczając tym samym własne koło niepowodzeń. Ciągłe dokonywanujemy wyboru pomiędzy wolnością i niewolą, ale nie zawsze pamiętamy o konsekwencjach. Zmiana czegoś jednego prowadzi do zmiany czegoś drugiego. "Wszystko jest ze sobą powiązane."

I Origins.

I Origins.

Film uczy nas bardzo ważnej rzeczy dla każdego człowieka - zdolności do przekraczania granic i próbie dać szansę rzeczom, które wydają się być zupełnie nierealnymi lub nieprawdziwymi, przewrócić twój świat do góry nogami, jeśli, oczywiście są one do tego zdolne.

Donnie Darko.

Donnie Darko.

Film odwołuje się do istotnych kwestii filozoficznych - pomysłu oczywistego przeznaczenia i możliwości dokonania zmiany, idei poświęcenia dla dobra innych, myśli, że nic nie dzieje się przez przypadek.

Dolls.

Dolls.

Bohaterowie prawie cały czas milczą. Ich emocje nie są łatwe do zrozumienia. Uczucia tutaj w ogóle nie są ludzkie, są w łąki kwiatowych, pod deskami surfingowymi, rozciągniętym swetrze. Mało w nim jest muzyki, więcej ciszy z wiatrem, fal morskich, śpiewu ptaków, oddychu ludzkiego. Znaczenie jest ukryte tak głęboko, że ostatecznie każdy dokona swojej własnej, indywidualnej interpretacji.

Magnolia.

Magnolia.

Czasami trzeba znaleźć się na krawędzi, żeby zechcieć zacząć wszystko naprawić i żyć inaczej. Czasami nie. Ten film chyba jest o czym bardzo ważnym dla nas- o kryteriach według których podejmujemy te czy inne decyzje.

Birdman.

Birdman.

Zanurzysz się nie tylko w świat kina i teatru, ale także w myśli, motywacje, metody pracy naktorów, którzy nie boją się zrobić krok w przepaść.

El laberinto del fauno.

El laberinto del fauno.

Okrutna i piękna fantazja na temat wojny i pokoju, zbyt szybkiego dorastania, aspektów świadomości życia i dobrowolnej ucieczki w bajkę. Tylko tutaj bajka jest niesamowicie obrzydliwa, a realność - jeszcze bardziej oburzająco obrzydliwa. Film sprawia, że zaczynamy się zastanawiać. To przerażająca historia czy jednak realia życiowe?

Tajemnicze miejsca: opuszczone miasta rozsiane... Meksycańskie Persefony: uwodzicielskie, piękne posłanki...

Comments

Add Comments

Imię

Email

Comment