Fakty, które niszczą popularne mity na temat znanych zabytków.

Wiele światowej sławy zabytków architektonicznych jest pokryte mitami i legendami. Niektóre z nich są tak popularne, że nawet dostały się do podręczników szkolnych. W naszym przeglądzie kilka faktów, które obalą najpiękniejsze historie związane z najsłynniejszymi zabytkami.

Mit: Królowa mieszka w Pałacu Buckingham

Mit: Królowa mieszka w Pałacu Buckingham

Wiele osób uważa, że miejscem zamieszkania królowej Anglii jest Pałac Buckingham. W rzeczywistości Elżbieta II mieszka w pałacu Świętego Jakuba, który jest oficjalną rezydencją brytyjskich monarchów od ponad 400 lat. Pałac został zbudowany przez Henryka VIII w 1531 - 1536 roku.

Mit: Moneta zrzucona z Empire State Building może zabić człowieka

Mit: Moneta zrzucona z Empire State Building może zabić człowieka

Niektórzy uważają, że jeśli z dachu Empire State Building zrzucimy monetę, nabierze ona takiej prędkości, że będzie mogła zabić człowieka. W rzeczywistości, ze względu na swój kształt podczas upadku będzie ona podlegać silnemu oporowi ze strony powietrza. Oczywiście moneta może spowodować pewne problemy, ale nie jest w stanie przebić ludzką czaszkę.

Mit: Stonehenge został zbudowany przez druidów

Mit: Stonehenge został zbudowany przez druidów

W niektórych przewodnikach pisze, że Stonehenge zbudowali "druidy". Ale współcześni naukowcy szczerze w to wątpia, twierdząc, że w rzeczywistości związek między druidami i Stonehenge jest naciągany, i konstrukcje mógł zbudować ktokolwiek. Analizy radiowęglowe wykazały, że pierwsze kamienie Stonehenge zostały "zbudowane" między 2400 a 2200 rokiem pne, a najnowsze dane na temat budowy w terenie sięgają 1600 rpne. To było na długo przed tym jak w regionie zamieszkali druidy. Niewiele osób wie o tym, że na świecie istnieją tajemnicze zabytki, które są starsze niż Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Mit: Biały Dom zbielał po pożarze

Mit: Biały Dom zbielał po pożarze

Uważa się, że zaraz po budowie (około 1792, Biały Dom był szary a białym stał się znacznie później. Kiedy w 1814 roku wojska brytyjskie opanowały Waszyngton, podpalili Biały Dom. Po remoncie, podobno, budynek pomalowano na biało. W rzeczywistości jednak, biała farba pokryła ściany budynku 16 lat przed pożarem.

Mit: Nic nie może być wyższe od kopuły Kapitolu

Mit: Nic nie może być wyższe od kopuły Kapitolu

Wiele osób zaskakuje fakt, że Waszyngton nie ma drapaczy chmur. Istnieje opinia, że nie wolno budować budynki, które byłyby wyższe od Kapitolu, ponieważ w tym mieście nic nie może być ważniejsze od polityki. W rzeczywistości, powód jest trywialny. Budowa wieżowców w Waszyngtonie jest zabroniona przez prawo od roku 1910, że wysokość budynków w mieście nie może przekraczać szerokości ulicy, plus 6 metrów.

Mit: Galileo rzucał kule armatnie z Krzywej Wieży w Pizie

Mit: Galileo rzucał kule armatnie z Krzywej Wieży w Pizie

Aby sprawdzić swoją hipotezę, że ciężkie przedmioty spadają z taką samą prędkością jak lekkie, podczas gdy rzekomo zrzucał z Krzywej Wieży ważące 80 kg kule armatnie i muszkietne kulą o wadze 200 g. Oba podmioty posiadające opływowy kształt, docierały do ziemi w tym samym czasie. Historycy jednak uważają, że ta historia jest wymyślona w celu zwrócenia uwagi na osobę naukowca.

Mit: Big Ben - Londyńska wieża

Mit: Big Ben - Londyńska wieża

Big Ben - jeden z głównych symboli Londynu. Każdy turysta stara się zrobić zdjęcie obok niego. Ale niewiele osób wie, że w rzeczywistości wieża zegarowa nazywana jest "Wieża Elizabeth" a "Big Ben" to dzwon wewnątrz wieży.

Mit: Hoover Dam jest pełen szczątków ludzkich

Mit: Hoover Dam jest pełen szczątków ludzkich

Hoover Dam - jedna z największych na świecie. Przez 5 lat jej budowy, w okresie pomiędzy 1931 i 1936 rokiem, wydarzyło się 96 zgonów. Uwazano, że wiele pracowników, którzy tam zmarli zostali pochowani w środku betonowej tamy, gdzie do dnia dzisiejszego i spoczywają. W rzeczywistości, nie ma trupów w środku zapory.

Mit: Wielki Chińsk Mur - jedyna budowla widoczna z kosmosu

Mit: Wielki Chińsk Mur - jedyna budowla widoczna z kosmosu

Wielki Mur Chiński - jeden z najwybitniejszych zabytków cywilizacji ludzkiej. Chińczycy twierdzą, że najdłuższy mur na świecie musi być łatwo widoczny z kosmosu. Ale w 2003 roku, chiński astronauta Yang Liwei udowodnił, że tak nie jest.

Czarno - biały świat fotografii.... Fotograf pokał, co się dzieje...

Comments

Add Comments

Imię

Email

Comment